iLITE 2019 – Schools Registered

Thanks for registering to attend iLITE 2019!cyyt4gwukaey0z
Volunteer Sign Up

REMINDERS

  • $5 per student + 1 pair of new socks (for Toronto’s homeless via Socks for Souls)
  • Cheques only (no cash please) (make out to TCDSB – Student Leadership)
  • Pizza lunch will be served
  • Workshop selections will be made at the event (arrive early)
  • Please stay until the conclusion of the closing prayer service
  • Download Permission Form [pdf] [google doc]

 

SCHOOLS CURRENTLY REGISTERED

.
Catholic Education Centre

TUES. JAN. 29 @ CATHOLIC EDUCATION CENTRE
# School Name Superintendency Seats
Requested
Seats
Granted
1 Blessed Margherita Area 3 – Michael Caccamo 10 10
2 Immaculate Conception Area 2 – Patrick Keyes 40 56
3 St. Antoine Daniel Area 4 – Peter Aguiar 80 40
4 St. Conrad Area 3 – Michael Caccamo 28 28
5 St. Denis Area 6 – John Shanahan 57 57
6 St. Gabriel Area 4 – Peter Aguiar 60 30
7 St. Isaac Jogues Area 4 – Peter Aguiar 26 25
8 St. John (Toronto) Area 6 – John Shanahan 107 55
9 St. John the Evangelist Area 2 – Patrick Keyes 24 24
10 St. Agnes Area 4 – Peter Aguiar 66 40
11 St. Margaret Area 3 – Michael Caccamo 5 5
TOTAL 503 369

.
Bishop Marrocco / Thomas Merton

WED. JAN. 30 @ BISHOP MARROCCO THOMAS MERTON
# School Name Superintendency Seats
Granted
1 Holy Family Area 5 – John Wujek 440
2 Holy Name Area 6 – John Shanahan 54
3 James Culnan Area 5 – John Wujek 25
4 St. Brigid Area 6 – John Shanahan 48
5 St. Charles Area 3 – Michael Caccamo 34
6 St. Clare Area 5 – John Wujek 26
7 St. James Area 5 – John Wujek 41
8 St. Louis Area 2 – Patrick Keyes 50
9 St. Mary of the Angels Area 5 – John Wujek 20
10 St. Paul VI Area 5 – John Wujek 48
11 St. Pius X Area 5 – John Wujek Cancelled
12 St. Rita Area 5 – John Wujek 20
13 St. Vincent De Paul Area 5 – John Wujek 20
TOTAL 426


Monsignor Percy Johnson

THURS. JAN. 31 @ MONSIGNOR PERCY JOHNSON
# School Name Superintendency Seats
Granted
1 Holy Angels Area 2 – Patrick Keyes 46
2 St. Andrew Area 1 – Flora Cifelli 15
3 St. Angela (late registrant) Area 1 – Flora Cifelli 70
4 St. Dorothy Area 1 – Flora Cifelli 17
5 St. Eugene Area 1 – Flora Cifelli 21
6 St. Fidelis (4 classes) Area 2 – Patrick Keyes 111
7 St. Jude Area 1 – Flora Cifelli 21
8 St. Roch Area 1 – Flora Cifelli 45
9 St. Stephen Area 1 – Flora Cifelli 10
10 Santa Maria
(REDIRECTED FROM BMTM)
Area 2 – Patrick Keyes 46
11 St. Leo
(REDIRECTED FROM BMTM)
Area 2 – Patrick Keyes 54
12 OLO Assumption
(moved from CEC)
Area 3 – Michael Caccamo 25
13 St. Kateri Tekakwitha
(moved from CEC)
Area 4 – Peter Aguiar 46
14 St. Paul
(moved from CEC)
Area 6 – John Shanahan 26
15 St. Bonaventure
(moved from CEC)
Area 4 – Peter Aguiar 75
16 Father Serra
(late registrant)
Area 1 – Flora Cifelli 35
TOTAL 663


St. Mother Teresa Academy

FRI. FEB. 1 @ ST. MOTHER TERESA
# School Name Superintendency Seats
Granted
1 Blessed Pier Giorgio Frassati Area 7 – Kevin Malcolm 57
2 Holy Spirit Area 7 – Kevin Malcolm 27
3 Sacred Heart Area 7 – Kevin Malcolm 58
4 St. Bartholomew Area 7 – Kevin Malcolm 18
5 St. Boniface Area 8 – Shawna Campbell 35
6 St. Brendan Area 8 – Shawna Campbell 40
7 St. Columba Area 8 – Shawna Campbell 34
8 St. Florence Area 7 – Kevin Malcolm 27
9 St. Gabriel Lalemant Area 7 – Kevin Malcolm 42
10 St. Jean de Brebeuf Area 8 – Shawna Campbell 80
11 St. Lawrence Area 7 – Kevin Malcolm 13
12 St. Maria Goretti Area 8 – Shawna Campbell 40
13 St. Martin de Porres Area 8 – Shawna Campbell 40
14 St. Matthias Area 4 – Peter Aguiar 25
15 St. Rene Goupil Area 7 – Kevin Malcolm 18
16 St. Richard Area 8 – Shawna Campbell 60
17 St. Sylvester Area 7 – Kevin Malcolm 23
18 St. Ursula Area 8 – Shawna Campbell 41
TOTAL 681

 

cyyt4izu0aeciqa.

REGISTER NOW

REGISTER NOW

.
SCHEDULE

JAN. 29, 30, 31 @ CEC, BMTM, MPJ

09:15 – 09:45 Sign-In & Workshop Registration (theatre)
09:45 – 10:00 Pre​-show Entertainment (theatre)
10:00 – 10:15 Welcome / Prayer / Opening Remarks (theatre)
10:15 – 02:00 A whole lot of fun and leadership 🙂
02:00 – 02:30 Closing & Prayer Service (theatre)

.

 FEB 2 @ ST. MOTHER TERESA

08:30 – 09:15 Sign-In & Workshop Registration​ (atrium)
09:15 – 09:30 Pre-show Entertainment (gym)
09:30 – 09:45 Welcome / Prayer / Opening Remarks (gym)
09:45 – 02:00 A whole lot of fun and leadership 🙂
02:00 – 02:30 Closing & Prayer Service (gym)

cyyt4g5usaakk9x

REGISTER NOW

4 thoughts on “iLITE 2019 – Schools Registered

Add yours

  1. Hi Michael,

    Thank you for information. Do you know if there is code for teachers to get a supply for that day.

    God bless

    Maryam Tomazadeh

    ________________________________

  2. All the best with these huge events!

    Peace, Joy, Hope, Charity, Appreciation and Humility, Steve De Quintal Teacher, St. Mary Catholic Academy, 66 Dufferin Park Ave. Toronto, Ontario M6H-1J6. 416-393-5528 ext. 84293 “that they may have life and have it to the full.” ***You can always email but a call or a visit will get a quicker response*** ________________________________

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: